כניסה להורים 

מאמר על משחקי ילדים
גמילה מחיתולים בתחילת שנה
מאמר על היעילות של בייבי אינשטיין ודומיו
מאמר על הלימוד הפורמלי בגן ורכישת הקריאה והכתיבה
מאמר האם לתקן שגיאות לשוניות של ילדים
יום השואה ויום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בגן.
מסיבת חנוכה בגן
יום התחפושות בגן

גמילה מחיתולים בתחילת שנה

 
להורים שלום,
הבעתם רצון להתחיל בתהליך הגמילה מחיתולים של ילדכם
ואנו צוות הגן מאמינות כי שיתוף פעולה בין הגן לבית הכרחי וחשוב להקלת התהליך על ילדכם.
תהליך הגמילה כשמו כן הוא – תהליך. יש ילדים שעוברים את התהליך בקלות ובמהירות ותוך שבוע שבועיים כבר לא יפספסו ויש ילדים שהגמילה תימשך כמה חודשים ושהיו פספוסים לאורך כל הדרך.
הגיל הממוצע לגמילה בישראל הוא בין גיל שנתיים לשלוש ולרוב מתחילים את הגמילה סביב עונת האביב. זאת משום שבעונה זו מזג האוויר מתחיל להתחמם ואפשר לנצל את חופשת הפסח כדי לתת לילד להתנסות בלהיות בלי חיתולים.
אפשר לגמול ילדים לאורך כל השנה אך בחורף ההיבטים הלוגיסטיים של הגמילה מסובכים יותר (כביסות ובגדי החלפה).
חשוב להתחיל את הגמילה במועד שנוח לכם ההורים. מה שחשוב לזכור הוא שבהתחלה יהיו פספוסים. תאמו את מועד הורדת החיתול למועד שנוח לכם ושאתם יודעים שיהיה לכם יותר זמן וסבלנות להתמודד עם הפספוסים ובעיות שונות במידה שיצצו במשך תהליך הגמילה. אחד מהדברים החשובים בגמילה הוא הורים רגועים .
חשוב להדגיש שאת הגמילה צריך להתחיל קודם כל בבית. הסיבה היא שלמרות שהילד נמצא שעות רבות בגן, הבית הוא המקום הבטוח שלו. זה המקום בו הילד חש הכי בנוח והכי בטוח. לכן מתחילים את הגמילה קודם כל בבית. אנחנו רוצים שהילד יגיע לגמילה ממקום של ביטחון בעצמו ובסביבתו ואת הביטחון הזה רוכשים קודם כל בבית. רק לאחר שהילד התנסה בלהיות בלי חיתול בבית לתקופה של לפחות שבוע, אפשר להתחיל להביא אותו בלי חיתול גם לגן.
המצב האידיאלי הוא לגמול את הילד כאשר הוא בשל לכך וכאשר אתם ההורים בשלים לכך. חשוב לזכור שאין דרך לזרז את התהליך. יכול להיות שהתהליך יזרום והילד ייגמל במהירות ויכול להיות שיהיו קשיים ומהמורות בדרך. אי אפשר לדעת מראש וצריך לזרום עם הילד ואיתותיו.
אנחנו לא ממליצות לגמול את הילדים אחרי סוכות. בשלב זה של השנה (אחרי סוכות) יש כבר התקררות , הרוחות נושבות , מתחילים הטפטופים ולכביסה לוקח יותר זמן להתייבש.  
אם זאת אם תחליטו להוריד לילדכם את החיתול נשתף פעולה כמיטב יכולנו. כדאי ורצוי אבל להתחיל כבר את תהליך הגמילה ובמהלך חגי תשרי להוריד לילדכם את החיתול לפרקים בבית כדי שהילד יתרגל להיות בלי חיתול.
 
כאשר תראו בבית שילדכם מוכן להוריד את החיתול גם בגן
עליכם להביא לגן את הדברים הבאים:
 ¯   שקית גדולה עם הרבה בגדי החלפה – מכנסיים, תחתונים, חולצות וגרביים - 8 חליפות לפחות אם לא יותר (מכנסיים ותחתונים יותר מחולצות).
¯   זוג נעליים נוסף למקרה שנעליו יירטבו. ילד שנעליו נרטבות אינו יכול ללכת עמם, וילד לא יכול ללכת בחצר הגן יחף לכן אם אין זוג להחלפה הילד נאלץ להישאר בתוך הגן דבר המתפרש אצל הילד כעונש על שפספס.
¯   חיתול   אחד לשינה - בשינה בגן אנו שמות חיתול לילד. הורה שאינו רוצה זאת יכול להביא סדין ניילון לשים על המזרון.
¯   שקית ניילון   גדולה לבגדים רטובים.
  
 שימו לב - במקרה של פספוסים:
·      ילד שלא יהיו לו מספיק בגדי החלפה בתיק, ניאלץ לקרוא להורה במשך היום להביא בגדי החלפה נוספים. זאת משום שבגן אין בגדי החלפה. 
·      ילד שלא יהיו לו תחתונים להחלפה לא יוכל לצאת לחצר מחשש שיכנס לו חול לאבריו המוצנעים.
·      ילד שלא יהיו לו נעליים להחלפה לא יוכל לצאת לחצר (לא יוצאים לחצר הגן יחפים).
 
אין צורך להביא סיר מיוחד לילד.
 יש לנו בגן סירים מספיקים ואנו מנקות אותם מילד לילד.
                                                                                           
מצורף קובץ ובו כמה עצות שליקטנו מניסיוננו בגמילת ילדים.
בכל מקרה בכל שאלה או תהיה אתם מוזמנים לפנות אלינו לעצה.
בהצלחה, צוות הגן
18/5/2022 י"ז אייר ה'תשפ"ב
מאי 2022
א ב ג ד ה ו ש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
אתר זה הינו חלק מפורטל גני הילדים  אתר הגננת - חיפוש גן ילדים, פעוטון וצהרון בסביבת מגוריך. כל המידע על גני ילדים, להורים ולגננות .      הוסף למועדפים ושתפ/י את חבריך ב-