כניסה להורים 

מאמר על משחקי ילדים
גמילה מחיתולים בתחילת שנה
מאמר על היעילות של בייבי אינשטיין ודומיו
מאמר על הלימוד הפורמלי בגן ורכישת הקריאה והכתיבה
מאמר האם לתקן שגיאות לשוניות של ילדים
יום השואה ויום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בגן.
מסיבת חנוכה בגן
יום התחפושות בגן

יום התחפושות בגן

להורים שלום,
חג פורים עומד בפתח, בחנויות הצעצועים כבר התחפושות שולטות ובסופרים ובמאפיות כבר ניתן לראות אוזני המן. בשביל רובנו בעולם החילוני, פורים ותחפושות זה היינו הך ורצינו לקחת רגע הפוגה לדבר על תחפושות , מעשה ההתחפשות , הילד בגיל הרך וכיצד כל השלושה משתלבים זה בזה.
חג פורים הוא חג הדורש יכולות נפשיות והתמודדות עם שלל גירויים מצד הילד בגיל הרך.
ראשית עצם התחפושת. תחפושת היא לא רק בגדים שונים, זה הלך מחשבה מסוים של שינוי החיצוני של האדם אך האדם עצמו אינו משתנה.
הילדים בגיל הרך נמצאים בתוך תהליך בניית הזהות העצמית שלהם. בשלב זה הם מגלים את עצמם כבני אדם אינדיבידואלים בעלי רצונות , אהבות ויכולות משלהם.
חלק מהילדים הנמצאים בגן כבר יכולים להתחיל להבין מהי תחפושת. בשביל רוב ילדי הגן התחפושת היא עדיין בגד משונה וזהו. אולם כל הילדים בגן נמצאים בשלב בעייתי מבחינת היכולת שלהן להתמודד עם תחפושות השונות במאוד מהבגדים אותם הם רגילים ללבוש. למשל תחפושות של חיות, נסיכות ומלכים, אנשים חזקים ועוד.  כמו כן  קשה להם עם מבוגרים מחופשים ובמיוחד שהם מאופרים שונה מהזהות אותה הילדים מכירים.
התחפושת היא אומנם דבר חיצוני אך ההבנה כי היא רק מסתירה את "אני" האמתי שלנו ולא משנה אותו, קשה  בכל גיל – על אחת כמה וכמה לילד שזהותו העצמית אינה מגובשת ושאינו בטוח  בזהותו העצמית.
זו הסיבה שילדים רבים נרתעים מהתחפשויות ולא רוצים לעטות את התחפושת ב"רגע האמת" – כלומר מסיבת התחפושות בגן.
קושי נוסף שמביא עימו החג  נובע מהעובדה שבמסיבת תחפושות נדרש מהילד לא רק לעטות תחפושת אלא גם לעמוד במבול הגירויים – הגן המקושט, הילדים האחרים המחופשים גם הם, צוות הגן  המחופש גם הוא,  כמו כן ההורים המסתובבים בגן ומצלמים ומתלהבים, כל אלה מהווים גירוים על הילד. כך שגם הפעוט, הצעיר מדי להבין מהי תחפושת, מרגיש לחץ וקושי.
עניין נוסף הוא התחפושות עצמן. רובן לא בנויות לנוחות הילד ומסורבלות  ללבישה והורדה.
כל אלה הן הסיבות מדוע עבור רוב הילדים בגיל הרך פורים הוא חג מלחיץ וקשה ומדוע ילדים רבים מסרבים להתחפש בפורים או בוכים ביום התחפושות.
יום התחפושות בגן מהווה לחץ גם להורים. הורים רבים חשים תסכול כאשר ילדם אינו מוכן ללבוש את התחפושת היפה שקנו לו או כאשר הילד בוכה ולא שמח ביום התחפושות.
התחפשות בפורים הינה מנהג , מסורת , לא חובה או מצווה. המצווה העיקרית בפורים היא לשמוח והרעיון העומד הוא לבטא את הנס נהפוך הוא - "אשר נהפך להם מיגון לשמחה ומאבל ליום טוב" (ט, 22).  
בגן יש לנו ארגז תחפושות במשך כל השנה והילדים לובשים את התחפושות במשך כל הזמן. אולם לקראת חג פורים אנו משנים את הגן וכן את ארגז התחפושות שיתאימו לרוח החג  ונתחפש לאורך כל זמן העיסוק בחג. ארגז התחפושות ישודרג ויתווספו אליו שלל תחפושות, כובעים , קשתות , חצאיות ועוד. נשחק עם הילדים עם התחפושות השונות ונעודד אותם ללבוש ולמדוד אותן.
פורים הוא חג שמח ואנו מצווים לשמוח בו. כולנו רוצים שהחוויות של הילדים יהיו כמה שיותר חיוביות. ולכן מה שחשוב לנו להדגיש הוא שעל כולנו לזכור שזו לא חובה להתחפש ולקבל בהבנה, סבלנות והכלה את הקשיים של הילדים במידה והם צצים.
יום התחפושות יתקיים ביום ראשון ה- 20.3. הילדים יגיעו לגן מחופשים. מסיבת התחפושות תתחיל בשעה 8:30 והיא בלי הורים. לאחריה נאכל ארוחת בוקר, נחליף לילדים בגדים ונמשיך את בשגרת יומנו. יום הלימודים יסתיים ביום זה כרגיל.
לכן עליכם לדאוג להביא באותו יום שקית גדולה מספיק שאליה התחפושת תוכל להיכנס (כולל האביזרים),  עוד חליפת בגדים להחלפה, עוד גרביים  וזוג נעליים רזרביות.
כמה נקודות על תחפושות 
·        באופן כללי עדיף לבחור תחפושת בעלת שני חלקים (חליפה) ולא אוברול. ראשית מבחינת מזג האוויר. בדרך כלל פורים הוא חג מאוד לא צפוי מבחנת מזג האוויר. ישנם שנים שהוא גשום וקר מאוד וישנם שנים ש"דווקא" בפורים זה יום חם מאוד. באוברול אין לכם הרבה בררות מבחינת להוסיף/לגרוע שכבות לבוש לפי מזג האוויר. כך יכול לקרות מצב של ילד שקר לו בתחפושת או לחילופין ילד "מבושל". סיבה נוספת היא ההליכה לשירותים או החלפת חיתול נוחה בהרבה בחליפה ולא באוברול שצריך להוריד הכל.
·        לא צריך תחפושות "כבדות" ויקרות. בשביל הילדים תחפושת זה כל דבר השונה מהבגדים הרגילים שלהם לגן. חליפה ירוקה וכתר/כובע של צפרדע זה מספיק כדי להיות צפרדע, חצאית טוטו וכתר מהווים "נסיכה" וכדומה. יש המון תחפושות קלות להכנה (לא צריך לתפור) שאפשר להכין רק משילוב מספר אביזרים ביחד. שיתוף הילד בהכנת התחפושת תמיד מומלץ, כמו שהוצע, אפשר לתת לילד לקשט את הכובע במדבקות וכדומה.
·        תמדדו את התחפושת לילד בבית והרשו לו לשחק בתוכה כמה ימים לפי יום התחפושות ופורים. ילד שכבר התנסה פעם פעמיים בתחפושת בתוך הסביבה המוגנת של הבית, יהיה פתוח יותר להתחפש גם מחוץ לבית וייהנה יותר ביום התחפושות. זה גם ייתן לכם ההורים הזדמנות לראות את הילד בתחפושת ולבדוק כמה היא נוחה או מסורבלת ולתקן דברים לפני הלחץ של יום התחפושות (בייחוד למי שיש לו יותר מילד אחד לחפש בפורים).
·        הימנעו מעומס של אביזרים כבדים או כאלו המפריעים לתנועה. אין בהם צורך וסביר להניח שילכו לאיבוד כי הילד יזרוק אותם באיזה מקום כי לא יהיה לו נעים איתם.
·        ילד לא רוצה להתחפש – לא חייב!
ילד שלא יגיע לגן לבוש בתחפושת - אנחנו לא נלביש לו את התחפושת בגן.
 
שיהיה לכולנו חג פורים שמח !
 
בברכה,
עירית ורותם
18/5/2022 י"ז אייר ה'תשפ"ב
מאי 2022
א ב ג ד ה ו ש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
אתר זה הינו חלק מפורטל גני הילדים  אתר הגננת - חיפוש גן ילדים, פעוטון וצהרון בסביבת מגוריך. כל המידע על גני ילדים, להורים ולגננות .      הוסף למועדפים ושתפ/י את חבריך ב-